A Dömösi vízbázisról szolgáltatott víz minőségének, mennyiségének védelme érdekében az egyes védőterületi övezeteken folytatott területhasználatok során kiemelten a következő jogszabályi előírásokat kell betartani:
- „A vízbázisok, a távlati vízbázisok, valamint az ivóvízellátást szolgáló vízilétesítmények védelméről" szóló 123/1997. (VII. 18.) Kormányrendelet
- „A környezet védelmének általános szabályairól" szóló 1995. évi. LIII. Törvény
- „A hulladékról” szóló 2012. évi CLXXXV. törvény
- „A felszín alatti vizek védelméről" szóló 219/2004. (VII. 21.) Kormányrendelet
- „A vizek mezőgazdasági eredetű nitrogénszennyezéssel szembeni védelméről" szóló 27/2006. (II. 7.) Kormányrendelet
A Dömösi vízbázisra vonatkozóan meghatározott vízbázisvédelmi előírásokat részletesen az 35800/3453-1/2020. ált. iktatószámú határozat tartalmazza. A határozat vonatkozó részeit az alábbiakban ismertetjük.
- Belső védőidom - védőövezet
- Külső védőidom - védőövezet
- Hidrogeológiai védőidom - védőövezet
- Ingatlan tulajdonosok általános kötelezettségei
Belső védőidom – védőövezet:
A belső védőidomban és védőövezet területén a 123/1997. (VII. 18.) Korm. rendelet 11. §-ában foglaltakat, illetve 5. számú mellékletben a belső védőövezetekre vonatkozó korlátozásokat, tiltásokat kell betartani, különös tekintettel az alábbiakra:
-
A belső védőidomban és a védőövezet területén csak a vízkivétel létesítményei és olyan más létesítmények helyezhetők el, melyek a vízkivételhez csatlakozó vízellátó rendszer üzemi céljait szolgálják.
-
A belső védőövezet területén rendszeresen a DMRV Zrt. azon dolgozói tartózkodhatnak, akik ott munkát végeznek. Belépésre jogosultak továbbá az itt dolgozók munkájának irányítói, valamint az ellenőrzésre jogosult hatósági személyek, továbbá azok, akiket a védőterület tulajdonosa esetileg feljogosít.
-
A belső védőövezetet be kell keríteni.
Külső védőidom – védőövezet:
A külső védőidomban és védőövezet területén a 123/1997. (VII. 18.) Korm. rendelet 12. §-ában foglaltakat, illetve 5. számú mellékletben a külső védőövezetekre vonatkozó korlátozásokat, tiltásokat kell betartani, különös tekintettel az alábbiakra:
-
A felszín alatti vízbázisok külső védőövezetén és védőidomában olyan tevékenység végzése, létesítmény elhelyezése, melynek jelenléte vagy üzemeltetése következtében csökkenhet a vízkészlet természetes védettsége, illetőleg a vízbe (20 napon belül le nem bomló) szennyező anyag, illetve élőlény kerülhet, tilos.
-
A külső védőövezeten meglévő áthaladó közutat és az útárkot vízzáró burkolattal kell ellátni. Az útárkot úgy kell kialakítani, hogy a vizeket a külső védőterület határán kívül vezesse. Új közút nem létesíthető.
-
A külső védőövezet területén: szükség szerint tereprendezést kell végezni úgy, hogy ott pangó víz sem elöntésből, sem csapadékból ne keletkezzen.
-
A külső védőövezet területén tilos:
- folyékony üzemanyagot vagy vegyi anyagot tárolni.
- lakótelep, új parcellázású üdülőövezet kialakítása.
- gépkocsi parkoló létesítése.
-
A külső védőövezet területén lévő létesítmények szennyvizét zárt, nyomáspróbával ellenőrzött szennyvízcsatornával kell elvezetni.
-
A védőterületen folytatott növénytermesztéssel összefüggésben csak olyan termesztési technológia alkalmazható, amely mellett a víz minősége nem károsodik.
-
A külső védőövezet területén kutató fúrás vagy új kút - a vízügyi hatóság engedélye alapján - csak akkor létesíthető, ha a meglévő vízkitermelés zavarása nélkül (így például más vízadóréteg felhasználásával) a további vízkivételt, a vízmű tönkrement kútjának pótlását vagy a vízkészlet mennyiségének, minőségének ellenőrzését szolgálja.
-
A külső védőövezet területén háziállatok (kutya, macska és – korlátozott számban – baromfi) tartása megengedhető, állattenyésztés azonban tilos. Baromfitartás esetén az ólakat vízzáró kivitellel (zárt hulladékszállítással) kell kialakítani, úgy hogy a talaj és talajvíz szennyeződése kizárt legyen.
-
A Dunaparton tilos a kikötés, a táborozás és a fürdés.
Hidrogeológiai védőidom - védőövezet:
A hidrogeológiai védőidomban és védőövezet területén a 123/1997. (VII. 18.) Korm. rendelet 13. §-ában foglaltakat, illetve 5. számú mellékletében a hidrogeológiai védőövezetekre vonatkozó korlátozásokat, tiltásokat kell betartani, különös tekintettel az alábbiakra:
-
Hidrogeológiai védőövezeten tilos olyan létesítményt elhelyezni, melynek jelenléte vagy üzeme a felszín alatti víz minőségének károsodását okozza.
-
Hidrogeológiai védőövezeten tilos olyan tevékenységet végezni, amelynek következtében csökken a vízkészlet természetes védettsége vagy növekszik a környezet sérülékenysége.
-
Hidrogeológiai védőövezeten tilos olyan tevékenységet végezni, amelynek következtében 6 hónapon belül le nem bomló károsító anyag kerül a vízkészletbe.
-
A védőterületen folytatott növénytermesztéssel összefüggésben csak olyan termesztési technológia alkalmazható, amely mellett a víz minősége nem károsodik.
-
A hidrogeológiai „A” védőövezet területén tilos:
a. erősen mérgező és mérgező anyagok előállítása, feldolgozása és tárolása, ilyen hulladékok tárolása, lerakása,
b. üzemanyagtöltő állomás létesítése,
c. bányászat,
d. ipari és egyéb szennyvizek szikkasztása,
e. települési szilárd és folyékony hulladéklerakó létesítése, üzemeltetése,
f. lakótelep, új parcellázás, üdülőövezet kialakítása,
g. lakóépület létrehozása csatornázás nélkül,
h. temető létesítése,
i. hígtrágya, trágyalé leürítése illetve kijuttatása termőföldre,
j. szennyvíziszap termőföldön történő elhelyezése,
k. állathullák elföldelése, dögkutak létesítése, működtetése.
-
A hidrogeológiai „B” védőövezet területén tilos:
a. hígtrágya, trágyalé leürítése,
b. növényvédőszer tárolás és hulladékelhelyezés,
c. települési folyékony hulladéklerakó létesítése és üzemeltetése,
d. egyéb ipari szennyvizek szikkasztása,
e. veszélyes hulladéklerakó létesítése, üzemeltetése,
f. erősen mérgező és radioaktív anyagok előállítása, feldolgozása ilyen hulladékok tárolása, lerakása
-
Önellátást meghaladó állattartás és víziszárnyas telep a „B” zónában megengedett, de a hulladék (trágya) kezelése és tárolása során úgy kell eljárni, hogy a talaj és a talajvíz ne szennyeződhessen.
-
Meglévő, vagy új tárolóhelyen bármely, a vizet károsító folyékony anyagot – a hatóság hozzájárulásával – csak úgy szabad tárolni, hogy a tárolótartály állapota bármikor kívülről is ellenőrizhető legyen, vagy az üzemeltető a hatóság által engedélyezett módon tervezett és üzemeltetett rendszer segítségével rendszeresen ellenőrizhesse, hogy nem kerül-e károsító anyag a felszín alatti vízbe.
-
A vízre veszélyes anyagot szállító csővezetéket a területen – a hatóság hozzájárulásával – akkor lehet átvezetni, ha a vezeték biztonságát megteremtik, gondoskodnak a vezeték rendszeres ellenőrzéséről és azt csőtörés esetére leállító automatikával látják el.
-
Hidrogeológiai védőidom területén fúrás, új kút létesítése esetén a 123/1997. (VII. 18.) Korm. rendelet 5. számú mellékletében foglaltak alapján, ha az külön jogszabály előírásai alapján nem tartozik a környezetvédelmi hatásvizsgálat alá, a vízügyi hatóság egyedi vizsgálat eredményeképpen e rendelet előírásai szerint esetileg szabja meg a tevékenység végzésének feltételeit, illetőleg a korlátozásokat. Az egyedi vizsgálathoz szükséges dokumentációt a környezetvédelmi, természetvédelmi és tájvédelmi szakértői tevékenységről szóló 297/2009. (XII. 21.) Korm. rendelet alapján a víz és a földtani közeg rész-szakterületen szakértői jogosultsággal rendelkező szakértői is elkészíthetik.
-
A hidrogeológiai védőövezeten csak zárt építményben szabad olyan vegyi anyaggal dolgozni, amely a vizet károsíthatja, vagy amelyből a víz minőségét károsító anyagok oldódhatnak ki.
Ingatlan tulajdonosok általános kötelezettségei:
A vízbázis védőidomának, védőövezeteinek kijelölésével érintett ingatlanok tulajdonosainak kötelezettségei:
-
A védőterület kijelöléséről szóló határozattal érintett ingatlant a tulajdonos vagy az egyéb jogcímen használó úgy köteles használni, hogy a védett vízbázist, valamint a kitermelt vizet ne veszélyeztesse és a használat következtében azt szennyeződés ne érje.
-
A védőterület kijelölésével érintett ingatlan tulajdonosa vagy egyéb jogcímen használója a vízügyi hatóságnak a védőterület kijelöléséről és fenntartásáról rendelkező határozata alapján köteles tűrni, hogy az Üzemeltető képviselői vagy a hatósági ellenőrzésre jogosult személyek az ingatlanra belépjenek és azt a szakfeladataik ellátásához szükséges mértékben használják, de ez az ingatlan rendeltetésszerű használatát nem zárhatja ki, és aránytalan mértékben nem akadályozhatja.
-
A védőterület kijelölésével érintett ingatlan teljes területén a keletkező és tárolt kommunális szilárd hulladékot zárt rendszerben kell gyűjteni és engedélyezett lerakóhelyre kell szállíttatni.
-
A védőterületen belül új, a 123/1997. (VII. 18.) Korm. rendelet 5. számú mellékletében foglaltak alapján megengedhető és a rendeletben tételesen nem szabályozott tevékenység esetén, ha az a 123/1997. (VII. 18.) Korm. rendelet valamint külön jogszabály előírásai alapján nem tartozik a környezeti hatásvizsgálat alá, akkor a vízügyi hatóság egyedi vizsgálat eredményeképpen e rendelet előírásai szerint esetileg szabja meg a tevékenység végzésének feltételeit, illetőleg a korlátozásokat. Az egyedi vizsgálathoz szükséges dokumentációt a 297/2009. (XII. 21.) Korm. rendelet alapján a víz és a földtani közeg rész-szakterületen szakértői jogosultsággal rendelkező szakértők is elkészíthetik.
-
A védőterületen belül meglévő, a 123/1997. (VII. 18.) Korm. rendelet 5. számú mellékletében foglaltak alapján megengedhető és a rendeletben tételesen nem szabályozott tevékenység esetén, ha az a 123/1997. (VII. 18.) Korm. rendelet, valamint külön jogszabály előírásai alapján nem tartozik a környezetvédelmi felülvizsgálat alá, akkor a vízügyi hatóság egyedi vizsgálat eredményeképpen e rendelet előírásai szerint esetileg szabja meg a tevékenység végzésének feltételeit, illetőleg a korlátozásokat.
-
A vízbázis védőterület egészére vonatkozóan a kockázatos anyagokkal kapcsolatban be kell tartani a felszín alatti vizek védelméről szóló 219/2004. (VII. 21.) Korm. rendelet előírásait. Ennek megfelelően fokozott figyelmet kell fordítani arra, hogy a földtani közeg, illetve a felszín alatti víz ne szennyeződjön.
-
Ha a védőterület kialakításakor vagy ellenőrzésekor megállapítható, hogy a már meglévő létesítmények, illetve folytatott tevékenységek nem felelnek meg a vonatkozó rendelkezéseknek, abban az esetben meg kell állapítani, hogy a vízbázis mennyiben károsodott, károsodás esetén a károsodást, illetve annak kiváltó okát meg kell szüntetni, az esetleges későbbi károsodás elkerülése érdekében ellenőrző rendszert kell kialakítani.
-
Az előző pontban meghatározott esetekben a létesítmény tulajdonosa vagy egyéb jogcímen használója, illetve a tevékenység végzője a létesítmény üzemeltetésének átalakításával vagy megszüntetésével, illetve a tevékenység felhagyásával köteles a további károsítást megakadályozni.